Print

WARSZTATY CENTRUM NOWEGO CYRKU

 

 

MASTER – KLASY

Intensywne warsztaty mistrzowskie z akrobatyki w powietrzu z Lindą Sander. (14 godzin pracy w 3 dni).

Nieodzowne narzędzia pracy artystycznej dla wszystkich zainteresowanych akrobatyką i tańcem w powietrzu, tzw. aeriale.

LINDA SANDER – niemiecka artystka i instruktorka, poprowadzi master – klasy na statycznym trapezie, kole akrobatycznym i chuście wertykalnej (tissue) lub linie pionowej. Uczestnicy spróbują technik lub będą mogli udoskonalić i nauczyć się nowych na różnych sprzętach akrobatycznych. Warsztat składać się będzie również z ćwiczeń siłowych i rozciągających oraz przygotowujących i mobilizujących ciało. Uczestnicy nauczą się zdrowych nawyków pracy z ciałem by móc uprawiać swoją pasję długoterminowo.

Master-klasy dla osób o wszystkich poziomach zaawansowania, wymagana jest jednak sprawność ruchowa i zdrowie.

Linda Sander studiowała w szkołach tańca oraz na berlińskim ETAGE i szwedzkiej szkole DOCH. Edukację ukończyła dyplomem z liny wertykalnej w 2011 roku, od tego czasu występuje jako niezależna artystka około 150 razy w roku. Ma doświadczenie pracy w teatrze, operze, cyrku, variete oraz na scenach komercyjnych. Występuje w słynnym duecie trapezowym Tania & Frida Company (Występ na Gali EJC 2012 w Lublinie). W repertuarze posiada 4 pokazy solowe z którymi objeżdża cały świat. Linda uczy także w różnych szkołach w Niemczech, USA, Danii i na Węgrzech.

Więcej informacji: www.linda-sander.com.

Filmy z udziałem Lindy Sanders: Trapeze / Aerials  / Rope / Water-bowl

 • Data: 11.10 – 13.10 2019:
 • piątek 17:00 – 20:00,
 • sobota 10-13, 14:30-17:00
 • niedziela 10-13, 14:30-17:00
 •  
 • Miejsce: Centrum Nowego Cyrku w CBK Fama, ul.Krzywoustego 286, Wrocław

Koszty: 550 zł / 135 euro

Warunkiem uczestnictwa w master-klasach jest wpłata zaliczki do 05.10 2019. Zapisy do 05.10 2019 na pro@kejos.org. W zgłoszeniu proszę zaznaczyć wiek i poziom doświadczenia w technikach ruchowych. Można także opisać motywację i oczekiwania i inne uwagi oraz preferencje.

WARSZTATY

W ramach CENTRUM NOWEGO CYRKU zapraszamy do uczestnictwa w autorskich warsztatach i zajęciach cyrkowo – teatralnych. Zajęcia odbywają się w CBK Fama na ul.Krzywoustego 268 na Psim Polu, są otwarte dla początkujących i zaawansowanych, młodszych i starszych pasjonatów sztuki, performansu i cyrku.

Zapisy za pośrednictwem strony internetowej lub osobiście. Formularz zapisów dostępny online pod poszczególnymi laboratoriami lub w wersji papierowej: http://fama.wroc.pl/laboratoria/ruch  

WARSZTATY – Regularne:
CBK FAMA ul.Krzywoustego 286, Wrocław fama.wroc.pl
– WTOREK 16.30 Mała Akademia Nowego Cyrku 7-16 lat
– WTOREK 18.00 Zajęcia cyrkowo – teatralne 16+ lat
– PONIEDZIAŁEK 20.00 i PIĄTEK 17.00 Taniec współczesny 16+lat

WARSZTATY – Cykliczne:
– Master-klasy: akrobatyka
– Master-klasy: żonglerka
– Cyrk dla aktorów. Teatr dla cyrkowców

GRUPA FIRE – SHOW (TANIEC Z OGNIEM)

 • Poziom: podstawowy, średnio zaawansowany
 • Młodzież, dorośli (od 12 lat)/ do 15 osób / sala widowiskowa / 90 min raz w tygodniu
 • cena 100 zł /miesiąc (4 spotkania)

Zajęcia cyrkowo teatralne skupione wokół technik związanych z żonglerką ogniem.

Uczestnicy nauczą się różnych technik niezwykle widowiskowej sztuki władania ogniem. Poznają także różne sposoby prezentacji tej sztuki poprzez ruch, teatr i taniec. Będą tworzyć indywidualne i grupowe etiudy i sceny, które pod koniec cyklu warsztatów połączymy w jedno widowisko plenerowe.

Techniki: żonglerka (poi, kij, 2 kije, 3 kije, pochodnie, piłki), inne techniki cyrkowe, ruch sceniczny, ćwiczenia rytmiczne, choreografie, elementy akrobatyki partnerskiej, elementy teatru ulicznego, nauka bezpiecznego obchodzenia się z ogniem.

Cykl warsztatów kończy się  stworzeniem pokazu plenerowego.

Nauka odbywa się na sprzęcie ćwiczebnym. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu kontroli oraz nauce bezpiecznego obchodzenia się z ogniem przystępuje się do prób z profesjonalnym sprzętem do żonglerki ogniem, w plenerze i przy asyście instruktora.

Prowadzenie: Jacek Timingeriu, Marta Kuczyńska, Kejos

 

do góry

mała AKADEMIA NOWEGO CYRKU

 • wszystkie dyscypliny
 • ZAJĘCIA RUCHOWO – PERFORMATYWNE
 • Poziom: podstawowy i średnio-zaawansowany
 • Dzieci 7-12 lat / 20 osób max
 • 90 minut – raz w tygodniu
 • Zajęcia ruchowo – teatralne włączające elementy akrobatyki, żonglerki i teatru.

Uczestnicy będą rozwijać umiejętności pracy na scenie i prezentacji. zapoznają się stopniowo z wieloma technikami nowoczesnego cyrku (żonglerka, ekwilibrystyka: chodzenie na szczudłach, chodzenie po linie, akrobatyka…). Poprzez wspólną zabawę poznają sposoby pracy w grupie. Będą tworzyć własne choreografie, etiudy teatralne i cyrkowe. Cykl warsztatów kończy się wspólnym przedstawieniem uczestników.

Techniki: gry i zabawy teatralne (ćwiczenia w przestrzeni, ćwiczenia partnerskie i grupowe, podstawy choreografii, ćwiczenia rytmiczne i muzyczne, tworzenie etiud) podstawy akrobatyki partnerskiej, żonglerka (piłki, maczugi, poi, kije, diabolo, flower stick, inne) podstawy ekwilibrystyki (szczudła, rola bola, piłka – globe, lina, monocykl?) sprzęty powietrzne (podstawy chusty, podstawy trapezu)

Prowadzenie: Marta Kuczyńska i Jacek Timingeriu

MOVEMENT LAB: NOWY CYRK / PERFORMANCE / TEATR

 • Poziom: podstawowy i średnio-zaawansowany
 • Młodzież i dorośli (od 12) do 20 osób
 • sala widowiskowa / 90 minut – raz w tygodniu

Zajęcia cyrkowo-teatralne wykorzystujące techniki nowego cyrku i teatru ruchu (tzw. phisical theatre).

Uczestnicy będą rozwijać umiejętności pracy w grupie, obecności na scenie oraz prezentacji. Zapoznają się z technikami nowoczesnego cyrku (żonglerka, ekwilibrystyka: chodzenie na szczudłach, chodzenie po linie, akrobatyka…). Uczestnicy stworzą własne etiudy teatralne i cyrkowe. Cykl warsztatów skończy się wspólnym spektaklem uczestników.

Techniki: podstawy teatru ruchu (ćwiczenia w przestrzeni, ćwiczenia partnerskie i grupowe, podstawy choreografii, ćwiczenia rytmiczne i muzyczne, tworzenie postaci, tworzenie etiud, podstawy pracy z tekstem) podstawy akrobatyki partnerskiej, żonglerka (piłki, maczugi, poi, kije, diabolo, flower stick, inne) podstawy ekwilibrystyki (szczudła, rola bola, piłka – globe, lina, monocykl?) sprzęty powietrzne (podstawy chusty, podstawy trapezu)

Prowadzenie: Marta Kuczyńska i Jacek Timingeriu

 

 

do góry

MULTIMEDIA NA SCENIE

 • czas trwania: 90 min / 1 w tygodniu
 • młodzież i dorośli od 16 lat w górę (bez ograniczeń!!!)
 • cena: 90zł
 • Zajęcia zajmujące się szeroko pojętą pracą z ruchomym obrazem cyfrowym.

Poznamy tajniki pracy z kamerą/aparatem fotograficznym. Następnie postprodukcją video, taką jak: montaż, udźwiękowianie filmu, korekta kolorystyczna , zastosowanie efektów specjalnych itp.

Oprócz tego zapoznamy się z językiem video i fotografii (zarówno od strony technicznej jak i merytorycznej) podczas krótkich wykładów połączonych z prezentacjami (pokaz filmów video-art, krótkich metraży, instalacji multimedialnych itp.)

W ramach zajęć będziemy realizować własne obrazy video, zarówno indywidualne projekty jak i prace w zespole.

Obecnie każdy z nas może kręcić „filmiki”. Dzięki rozwojowi technologii cyfrowej praktycznie każdy ma aparat i kamerkę w swoim telefonie komórkowym. Ale czy taki sprzęt nadaje się tylko do kręcenia filmików z wakacji i urodzin cioci? Nie koniecznie! Wraz z rozwojem i dostępnością multimediów także język sztuki otworzył się na nowy język i formułę, dopuszczając obraz „amatorski” nabrał wartości Sztuki. Nie tylko jednak samo video ze względów estetycznych czy merytorycznych się liczy, ale jego wartość artystyczną może nadać specjalny kontekst przestrzeni, czasu trwania, przetworzenia, multiplikacji itp. Również dobór formy zależny jest od zastosowania obrazu ruchomego (czy ma on funkcjonować samodzielnie czy wraz z działaniem performatywnym w żywym planie, czy jest to np. teledysk do muzyki? ). W zależności też od naszego celu możemy zastosować cały wachlarz zabiegów narracyjnych takich jak sposób kadrowania, narracja dźwiękowa, rytm zmiany kadrów, kolor i wiele innych.

Prowadzenie: Aleksandra Gronowska

do góry

SCENICZNE WYKORZYSTANIE SZTUK WALKI

 • Capoeira, Aikido, ćwiczenia ogólnorozwojowe
 • Poziom: podstawowy i średnio-zaawansowany / Młodzież i dorośli (od 12) /  20 osób max / sala widowiskowa / 90 minut –  dwa razy w tygodniu
 • cena: 120 zł / miesiąc
 • poniedziałki  i czwartki od 18.00 – 19.30

Przez dziesiątki stuleci sztuki walki służyły przede wszystkim przetrwaniu, jednak w dzisiejszych czasach nabierają innego znaczenia. Nie tylko wspomagają rozwój fizyczny i kontrolę nad własnym ciałem, ale co ważniejsze uczą współpracy, wprowadzają estetykę, harmonię i kulturę w życie człowieka.

Sztuki walki oparte na tradycji rozwijania ciała i umysłu, związane z przekraczaniem ludzkich barier i ograniczeń związanych z ciałem będą podstawą do rozwijania warsztatu performera, aktora, tancerza… (uzupełniają warsztat performera).

Sztuki walki z założenia uczą czytania intencji przeciwnika, współpracy w celu osiągnięcia wspólnego celu.

Te dwa tak różniące się od siebie “systemy” walki uzupełniają się. Aikido uczy dyscypliny, koordynacji oraz konkretnych zachowań w sytuacji. Natomiast Capoeira oparta na improwizacji rozwija kreatywność i odwagę wyrażania się poprzez ruch.

Capoeira, Aikido, ćwiczenia ogólnorozwojowe będą uczyć umiejętności kontroli przestrzeni sceny, strategii, przewidywania zachowań i wpływania na innych performerów i widzów. Warsztaty będą wykorzystywać wyuczony dzięki technikom refleks, koordynację do rozwijania warsztatu scenicznego.

Techniki: Aikido, Capoeira, Zajęcia ogólnorozwojowe: ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Praca nad balansem. Ćwiczenia w duecie i w grupie, oparte na zakresach anatomicznych. Poznawanie i omijanie ograniczeń własnego ciała.

Prowadzący: Ewa Wagner

do góry

TEATR MUZYCZNY: CIAŁO GŁOSU

 • koszt: 90 zł / 1 w tygodniu, 90 min
 • praca w dwóch grupach Max 20os: młodzież i dorośli od 14 lat w górę / seniorzy
 • Zajęcia obejmujące pracę z własnym głosem, jego naturalnym brzmieniem, emisją, nad wyrażaniem Siebie poprzez swój głos i jego interpretacje muzyczną.

Każdy z nas stanowi unikalny instrument, składający się z jego obudowy-pudła rezonansowego (jak nasze ciało) oraz strun (nasze struny głosowe). Muzykiem grającym na tym instrumencie jesteśmy my sami, posługując się do tego naszą wyobraźnią, fantazją, uczuciami itd. Kiedy nasze ciała lub emocje są zablokowane, nasz głos nie jest w stanie zabrzmieć w całej swojej pełni, a melodie będą ewentualnie odtwórcze, ale nigdy nie staną się naszą własną opowieścią. Wiele osób twierdzi że „nie ma głosu” co jednak jest absolutną nie prawdą. Nasz głos jest elementem natury i każdy go posiada, jedyne co go blokuje to nasz własny umysł i ciało. Kiedy przychodzimy na świat pierwsze co robimy to wydajemy z siebie krzyk- i to jest naturalne. W wielu kulturach, w których muzyka jest normalnym elementem codzienności, nikt nawet się nie zastanawia czy „ma głos” czy nie. Niestety w naszej kulturze, poprzez błędy edukacji, zasady „dobrego wychowania” itp. niejako wmówiono nam jakiś rodzaj „braku”, nieśmiałości, kompleksu. Jako dzieci wiecznie uciszani i sadzani „grzecznie na miejscu” – zamknęliśmy nasz głos głęboko w sobie. Ale on tam jest i czeka aby go „uwolnić”.

Podczas zajęć w ramach warsztatu CIAŁO GŁOSU, będziemy pracować nad obydwoma naszymi elementami instrumentu-ciałem i głosem. Ćwiczenia ruchowe i oddechowe pomogą odkryć możliwości naszego ciała, które powodują otwarcie naszego głosu, jego wzmocnienie i możliwości. Nauczymy się różnych technik wydobywania dźwięku, w oparciu o techniki śpiewu tradycyjnego i pieśni różnych kultur świata, oraz na pracy z rytmem. To jednak tylko podstawa.

Na dalszych etapach pracować będziemy z naszymi indywidualnymi opowieściami głosowymi. Sięgniemy po to co nam „w duszy gra”, jak możemy to wyrazić poprzez własną pieśń, improwizacje muzyczna, harmonie z innymi głosami, wibracje dźwięków które jak wewnętrzny masaż pobudzają nasze ciała i umysł. Będziemy szukać zarówno współbrzmienia naszego własnego głosu wraz z innymi głosami, dźwiękami przyrody, miasta itp. jak i solowych opowieści muzycznych.

Prowadząca: Aleksandra Gronowska

do góry

WARSZTATY ŻONGLERSKIE

 • podstawowa i średnio-zaawansowana,
 • max 15 osób, grupa mieszana wiekowo od 7 lat – bez ograniczeń

Główna ideą warsztatów żonglerskich jest nauka poprzez zabawę. Nauka żonglowania wspomaga rozwój połączeń pomiędzy półkulami mózgowymi, co poprawia koncentrację, refleks i koordynację wzrokowo – ruchową. Zajęcia żonglerskie wykorzystujące różnorodne techniki i przedmioty żonglerskie oraz manipulacje przedmiotami. Uczestnicy poznają techniki klasycznej żonglerki (podrzucanie przedmiotów od 1- wzwyż) jak również będą pracować nad kreowaniem własnego stylu poprzez wykorzystanie technik nowego cyrku (manipulacje przedmiotami, żonglerka kontaktowa…) Uczestnicy oprócz indywidualnej nauki żonglowania zapoznają się również z technikami w duecie i grupie (tzw passing)

Technika: Nauka żonglowanie: piłeczkami 1 – 7 piłek, maczugami 1 – 7, diabolo, flower stick, talerzyk cyrkowy, rola – bola

Prowadzący: Łukasz Witkowski

10418341_918687794914952_2918241023588589013_n  centrum-cyrku-16  kon-cyrk-8