o nas

KEJOS to przede wszystkim grupa artystów. Teatr pod nazwą Kolektyw KEJOS działa niezależnie w ramach Stowarzyszenia KEJ-OS-THE-AT-ER. Kolektyw KEJOS w swej pracy artystycznej skupia się nad wykorzystaniem technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi takimi jak teatr, taniec, muzyka czy multimedia. Spektakle grupy łączą w sobie różnorodne dziedziny sztuki uporządkowane, podobnie jak w teatrze, według pewnego scenariusza, tematu i historii. W odróżnieniu od tradycyjnego cyrku, pokazy kolektywu stanowią nie tylko serię sztuczek lecz spójną artystyczną wypowiedź. Teatr współpracuje i realizuje projekty z Carnavalem Sztukmistrzów, CBK FAMA, CeTA, OFCA festiwal, Circostrada… Stowarzyszenie działa od 2004 r na rzecz popularyzacji idei Nowego Cyrku jako formy sztuki w Polsce. Zajmuje się działalnością:

  • – artystyczną jak: produkcja spektakli, współorganizowanie festiwali i innych wydarzeń kulturalnych;
  • – edukacyjną: praca z dziećmi i młodzieżą, warsztaty artystyczne: „cyrk dla aktorów, teatr dla cyrkowców”;
  • – naukową: organizacja konferencji o cyrku jako formie sztuki oraz dokumentacja osiągnięć współczesnego cyrku w Polsce. 

 

Członkowie Kejos aktywnie uczestniczą we współtworzeniu festiwalu Carnaval Sztukmistrzów, OFCA, Cyrkopole i innych wydarzeń w Polsce i zagranicą. Od 2016 roku KEJOS wraz z Centrum Biblioteczno Kulturalnym FAMA we Wrocławiu współtworzy Centrum Nowego Cyrku – miejsce popularyzacji idei, rozwoju i praktykowania Nowego Cyrku.

Inicjatorka Kejos: Marta Kuczyńska (Arta.Ku) performerka, aktorka, żonglerka, reżyser, producent i kurator artystyczny.

Ukończyła PWST (JAMU – Divadelni Fakulta) na wydziale Aktorstwo komediowe – Klaunada, Teatr Ruchu i Film w Brnie (Czechy) oraz Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice i Krakowską Szkołę Scenariuszową. Od 15 lat występuje i uczestniczy w projektach artystycznych w kraju i zagranicą. Specjalizuje się w tworzeniu i reżyserowaniu grupowych spektakli z dziedziny nowego cyrku i teatru ruchu oraz w pracy z przedmiotami na scenie. Współzałożycielka i Prezes Stowarzyszenia Kejos The-at-er i współtwórca pierwszych w Polsce festiwali teatralno-cyrkowych: Środkowo Europejskie Spotkania Teatralno – Cyrkowe we Wrocławiu oraz kurator artystyczny Carnavalu Sztuk-Mistrzów w Lublinie.