Klauni Szekspira.doc

Film dokumentalny ukazujący kulisy pracy nad projektem Klauni Szekspira (eksperymentalny projekt aktorski).
 
Opowiada o grupie artystów z Wrocławia zrzeszającej się pod nazwą Kolektyw KEJOS, która przygotowuje się do prezentacji spektaklu, próbują stworzyć osobowości sceniczne nawiązujące do błaznów ze sztuk Szekspira (równie wrażliwych i emocjonalnych jak sami aktorzy); zapoznają się z techniką klaunady i używają jej do opowiedzenia historii wywiedzionej ze sztuk szekspirowskich ale mówiącej także o nich samych. Proces pracy zostaje jednak zaburzony ze względu na sytuację zdrowotną członków trupy i całej społeczności ludzkiej. Prezentacja pracy stoi pod znakiem zapytania. Czy uda im się zrobić przedstawienie i czego aktorowie dowiedzą się o sobie samych ?
 
Film zawiera wywiady z capo-comico (lider komediantów), aktorami trupy Kolektywu KEJOS (zarówno z rzeczywistymi twórcami jak i błaznami) oraz fragmenty z prezentacji pracy Klauni Szekspira.mov i sceny nagrane specjalnie do filmu.
 
Lider trupy:
Marta Kuczyńska
Trupa – Kolektyw KEJOS i przyjacióka:
Marta Kuczyńska
Jacek Timingeriu
Youri Gregoire
Zuzanna Nir
Adam Banach
Anna Wojtkowiak Wiliams
 
Rejestracja, montaż, reżyseria filmu:
Agnieszka Piesiewicz
Justyna Szyszło
 
Koncepcja filmu, produkcja:
Marta Kuczyńska
 
Projekt Klauni Szekspira (eksperymentalny projekt aktorski):
Trupa artystów pod wodzą Marty Kuczyńskiej, eksperymentowała z technikami klaunady (praca z emocjami, slapstick, praca z rekwizytami, tekstem…) oraz z technikami komediowymi, szukając analogi do błazeńskich charakterów z dramatów Szekspira. Głupcy, błaźni i klauni u Szekspira pojawiają się w momentach napięcia by rozładować atmosferę po wydarzeniach patetycznych i tragicznych. Wyróżniamy 3 podstawowe typy charakterów komicznych u Szekspira:
Powstałe charaktery błazeńskie, treści tekstów Szekspira, aktualna sytuacja polityczna posłużyła jako materiał do pracy nad pokazem (pierwotnie) a scenariusza filmowego (ostatecznie).
 
Cały proces śledziła z kamerą @Magnezziss tworząc film dokumentalny “Klauni Szekspira.doc”
 
Realizowaneze środków pochodzących ze stypendium Miasta Wrocławia.
 
Projekt Klauni Szekspira został zrealizowany dzięki: Miasto Wrocław, Kolektyw KEJOS, CNC, CBK Fama, Miejska Biblioteka Publiczna